Přihlášení

Real time web analytics, Heat map tracking

Moravský denv USA

MORAVSKÝ DEN V USA.

S dovolením Jířího Kachlíka, našeho bývalého víceprezidenta, nechám dát na naše stránky společnosti pozvánku, z novin krajanů - Hlasy národa, na „MORAVSKÝ DEN“, jež bude 30.9. 2018 za „ Velkou louží “ v USA. Takže „Moravský den“ máme každoročně v Olomouci, Brně a kdo má čas, dost peněz a nebo cestu kolem může přijet na tyto oslavy i do USA.

 

Neodpustím si ale pár vět komentáře.

Velká část obyvatel USA má jednu krásnou vlastnost, kterou jim můžeme jen závidět. Jsou hrdi na své předky. Chtějí o svých prapradědečcích a praprababičkách vědět co nejvíc. Proto se dnešní žijící generace vracejí do zemí, odkud jejich předci připluli za prací před 100 – 150 lety.Před měsícem jsem slyšel reportáž z rádia, jak přijíždí přes 20 roků, každý rok, autobusy tzv. Moravců na Valašsko, Slovácko, Hanou. Tak si říkají potomci Moravanů. Tzv. Texasští Moravci jezdí hodně do kraje kolem hory Radhošť v Beskydech. Jezdí na Moravu s nadšením a rádi.

Podle reportáže, si české, moravské zvyky a tradice nijak nekonkurují. Vzájemná spolupráce a pomoc lidí, potomků Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků při společných oslavách je přirozená a proto jsou „ happy “. To na Moravě u nás je to jinak. Protože vše je centrálně řízeno z Prahy, vše je české. Jen co si nyní vzpomenu co jsem slyšel nebo četl z médií, že je české - „ český, krásně vyšívaný kroj z Kyjova “ , tradiční český koláč frgál “ , „ český hrad a zámek Buchlov a Buchlovice na východě Česka “ a nebo v křížovce vyšla tajenka „ český zámek Tovačov “. Asi se musí začít bát o svoje jména např. města Moravská Třebová nebo Moravský Krumlov.

Ale Morava země a Moraváci jsou tady v Evropě již nejméně od roku 822, kdy jsou natrvalo zapsáni v historických kronikách. Musíme se opravdu vážně zamyslet, jak oslovit již značně centrálně, mediálně zpracovanou mladou generaci, která neví skoro nic o samostatné historii a událostech Moravy, jež se staly před stovkami let, ale jež se dějí i nyní, aniž o tom ví. Protože, co se stalo včera, je již historie a ta ovlivňuje život budoucí.

A tak bych byl rád, kdyby i naši potomci po 150 letech, kteří zde na Moravě žít třeba nebudou, se taky s hrdostí vraceli, a byli taky „ happy “.

 

auror Jan Jankůj